


PROJEKT EKOVRTEC KOT NAČIN ŽIVLJENJA
Ekovrtec je sestavni del projekta EKOŠOLE, ki skozi celo leto s konkretnimi projekti uresničuje cilje vzgoje in izobraževanja za trajnostni razvoj. Najpomembnejša naloga ekovrtca je naravoslovje v srečanju z okoljem, v katerem se otroci gibajo in živijo. V tem okolju otroci začnejo odkrivati, doživljati in spoznavati okolje hkrati z razvojem lastnih miselnih sposobnosti in osebnostnim razvojem.
V programu Ekošola tudi za šolsko leto 2021/2022 pripravljamo vsebine in projekte skladno z usmeritvami FEE (Mednarodne fundacije za okoljsko izobraževanje) in mednarodnim programom Eco-Schools International po metodologiji sedmih korakov. Z delom po sedmih korakih programa Ekošola vsaka ustanova v posameznem šolskem letu pridobi oziroma ohrani mednarodno uveljavljeni okoljski znak ZELENA ZASTAVA .
Za pridobitev oz. potrditev zelene zastave moramo v šolskem letu 2021/2022 izvesti naslednje aktivnosti:
Prehrana nekoč: izhajali bomo iz svojega bivalnega okolja in osvetlili prehrano iz narodnopisnih virov slovenske narodne kuhinje, ki pripoveduje, kaj so ljudje iz domačih pridelkov pripravljali za vsak dan, kaj za praznike in za ljudske običaje.
ali
Prehrana danes in zdrav življenjski slog: prikazali aktivnosti, kako prehrana in telesna aktivnost (zdrav življenjski slog) vplivata na rast in razvoj otrok, učencev in mladostnikov.
Projektna aktivnost je načrtovana skozi celotno šolsko leto, ki zahteva od vzgojitelja in otrok neposredni stik z naravo in pri tem otrok spoznava naravne zakonitosti skozi lastne aktivnosti in opazovalno-raziskovalne situacije.
Otrokom omogočimo situacije vrtnarjenja, ki bodo temeljile na opazovanju, doživljanju in spoznavanju življenja rastlin, pomenu zemlje – prsti ter uporabnosti pridelkov za zdravo prehrano.
Projekti: Mladi v svetu energije / Eko-paket / Odpadkom dajemo novo življenje.
Cilj tega tematskega sklopa je doseganje vrednot, da skozi izkustveno učenje dosežemo postavljanje temeljne odnose do okolja.
Koordinator projekta za vrtec Ciciban: Vesna Kos